Entry Thumbnail

Proč (ne)jezdit na Kubu

Kuba, ta krásná a pestrobarevná země vonící doutníkem a rumem.

Doutníky, rum a komunistická historie dělá z Kuby hlavní atrakci pro Česko-Slovenské turisty. Americké turisty většinou láká slunné počasí, stará auta a levné letenky. Turistů na ostrov přijíždí čím dál tím víc a turismus se stává jednou z hlavních obživ místních lidí. Po návratu z této nádherné země máme ale rozporuplné pocity.

“Milý” lidé
Kamkoli přijdete, tak se na vás budou lidé mile usmívat. Budou se vás ptát odkud pocházíte a konverzace s nimi bude jedna báseň až do doby, kdy vám začnou říkat, že mají narozeniny, že se jim právě narodilo dítě, objednají vám nechtěný drink nebo si rovnou řeknou o peníze či dárek. Jakmile jim odpovíte, že jim nic nedáte najednou se změníte v nejhoršího člověka na světe. Jak místní lidé nemohou cestovat, tak nikdy nepoznali, co znamená být okraden na cestách, a proto se tak k turistům chovají. To jim ale nemůžeme zazlívat, asi bychom nebyli jiní.Turisti jsou pro místní jak chodící dolarové bankovky. #cink #cink

Stará voňavá auta
Jeden z hlavních plusů i mínusů jsou stará, nablýskaná auta. Jako v Benátkách nesmí chybět plavba Gondolou kanály, tak v Havaně nesmíte zapomenout na romantickou projížďku nablýskaným kabrioletem při západu slunce. První jízdy v těchto autech jsou nezapomenutelné a hned jste okouzleni místní dopravou. Po 10 dnech, ale prvotní omámení přechází a výfukové plyny vám prostě lezou krkem. Jednou jsme jeli čtyři hodiny v autě Plymouth Special Deluxe z 50. let a to auto má snad výfuk zabudovaný přímo do kabiny. :D Přiotráveni jsme pak jen vystoupili a byli rádi, že žijeme. Takže stará auta jsou nádherná, ale čistý vzduch má i tak vyšší hodnotu. :)

image Příroda, příroda a příroda
Nejkrásnější na Kubě je jednoznačně příroda. Každý kus země ukrývá panenskou přírodu plnou života a zvířat. Pláže, hory, vodopády, džungle, jeskyně, doutníkové plantáže - každý si přijde na své.

Jízda na koních - Vinales
Neuvěřitelný zážitek! Chce ale vidět jak se o koně starají a jak vypadají dopředu, protože ne vždy najdete stáj, která se o zvířata dobře stará. Nám domluvili jízdu v ubyotvání Casa Particular Lidia a bylo to úžasné.

50 odstínů moře
Pláže ve Varaderu jsou vážně přepychové, ale nejen tam i na jihu se dají najít krásné pláže Playa Ancon a mnoho dalších.

Neuvěřitelná síť kontaktů
I přesto, že internet doma nemají a žádné sociální sítě nepoužívají, tak jsem nikdy neviděla tak propojenou síť kontaktů mezi místními. Je to jako místní mafie. Dalo by se říct, že každý zná každého a má konexe v každém městě i vesnici. Jeden člověk vám dokáže naplánovat celých 14 dní bez mrknutí oka za půl hodiny. Komplet domluví ubytování (Casa Particular), transport (Taxi Colectivo), atrakce, takže vy už se nemusíte o nic starat a jediné co bude vaše starost jsou finance. Protože peníze od vás bude chtít každý na každém rohu.

Internet a veksláci
Věc, která mi na Kubě vážně nechyběla byl internet! Za celou dovolenou jsme se nepřipojili na internet a žilo se nám krásně! Komunikace s Českem byla trochu náročnější, protože pohledy dorazili až za 3 měsíce. :D Připojit se na internet se dá pouze na WiFi pointech, které se nachází v každém městě. Většinou to poznáte tak, že tam je spousta lidí na telefonech a všude v okolí se pohybují něco jako veksláci, kteří vám prodají přístupové údaje na internet i jakoukoli další podpultovku.

Jídlo na každém rohu
Vždy když cestuji zapomínám a nechávám jídlo a pití až na poslední chvíli. Takže když už mam hlad jak vlk, hledám kde bych co slupla. Na Kubě to ale nebyl dobrý nápad. Po půl hodině chůze a hladovění nacházím supermarket. Nadšením k němu běžím a těším se, že si dám sušenky. Ehm… Sušenky nejsou. Regály jsou poloprázdné a od každého druhu je tam pouze jedna věc. Jeden sýr, jeden salám, jeden druh vody. Ehm... moc dobře jsem se nenajedla. Skvělé, chutné a levné jídlo na Kubě je pizza. V každém městě jsme našli pouliční pizzerii, kde dělali skvělou pizzu za cca 1 CUC. Doporučujeme. Co už bysme si ale nedali, je jídlo s masem na ulici. Např. kuře (pollo) s rýží, za ty zdravotní problémy vážně nestojí.

image Tipy
Ubytování hledejte na místě a smlouvejte
Taxíka hledejte na místě a smlouvejte (zjistěte si cenu Viazulu a na tu se snažte dostat nebo i pod ní)
Místa, které chcete navštívit si napište předem - moc možností Googlit mít nebudete
Pokud jedete ve dvou a chcete navštívit nějaké místo, kam běžně nejede bus/taxi najeďte si další 2 parťáky a objednejte Taxi Colectivo
Směnárna s OK kurzem je v každém větším městě

Ceny:
Ubytování 15-25 CUC/pokoj, Jídlo 1-10 CUC/osoba, Pití 0,5-2 CUC, Taxi Colectivo (dají se usmlouvat na podobnou cenu jako Viazul)
Útrata: 900Kč/den/osoba (Ubytování, doprava, jídlo, atrakce, zážitky)

Nejkrásnější navštívená místa
Cueva de los Peces, Playa Ancon, Trinidad, Hotel La Ermita, Varadero, Salto del Caburní, Vinales, Soroa, Indian Cave

  • Plusy + Krásná země, Nádherná příroda (lesy, pláže, hory, vodopády…), Stará auta, Taxi vás odveze kamkoli a kdykoli, Doutníky a rum
  • Mínusy - Veřejná doprava, Hamižnost místních lidí a okrádání turistů, Výfukové plyny a kvalita ovzduší ve městech a u továren, Jídlo a voda

Když to vezmu celkově, tak se mi na Kubě líbilo. :)))

#Kuba #Traveling #VisitKuba #Ideeas
Instagram Image Instagram Image Instagram Image Instagram Image Instagram Image Instagram Image Instagram Image